Jak pisać o różnych rodzajach miłości

Miłość jest podstawą każdej książki, niezależnie od tego, czy piszesz thriller, fantasy, romans, czy powieść obyczajową. To miłość matki do dziecka, ojca do syna, kochanków, miłość nieodwzajemniona, psychopatyczna, zgubna, dająca szczęście lub prowadząca do morderstwa. To także miłość do kraju, do pracy wykonywanej przez bohatera oraz miłość do samego siebie.

Każda z tych relacji, odpowiednio poprowadzona w powieści, doda Twojemu tekstowi głębi i spełni najważniejsze zadanie: zbuduje silną więź między czytelnikiem a Twoim bohaterem.

Podczas czterech spotkań:

 • Przedstawię Ci najbardziej fascynujące scenariusze miłosnych historii, zarówno tych prowadzących do dramatu i poświęcenia, jak i tych przynoszących szczęście.
 • Pokażę Ci, jak pisać o miłości w sposób, który nada Twojemu tekstowi wysoką wartość, a relacje uczyni fascynującymi dla czytelnika.
 • Indywidualnie podejdę do Twojego tekstu, aby pomóc Ci wybrać najwłaściwszy rodzaj relacji i omówimy scenariusz jej prowadzenia w książce.
 • Nauczę Cię, jak opisywać brak miłości, tworząc z tego atut dla fabuły.
 • Przede wszystkim jednak będziemy pracować nad Twoim tekstem tak, aby czytelnik nie mógł się od niego oderwać.

Uczestnicy o kursie...

Kuźnię Bestsellerów polecam wszystkim, dla których hasło “spełniam pisarskie marzenia” porusza czułe struny w sercu, budzi pragnienie tworzenia i dzielenia się historiami, które wciąż czekają na odkrycie. Z serca dziękuję za Kurs “Ważne słowo na M” prowadzony przez Małgosię Wardę, Newsletter oraz zeszyt pisarski.
307302217_5717850154912149_849082983216570846_n

Sylwia Węgrzynkiewicz

Wspaniałe miejsce, wspaniali ludzie, wspaniali prowadzący! Jeśli ktoś chce zacząć swoją przygodę z pisaniem to z całą pewnością dobrze trafił! Było cudownie! Małgosiu, dziękuję, że nauczyłaś mnie pisać wszystkimi zmysłami, za każdą cenną radę i za to, że mogłam spróbować czegoś innego. Jesteś świetną Pisarką-Nauczycielką! 

Projekt bez tytułu(44)

Aneta Muskała

Skończyłam kurs “Ważne słowo na M” z Małgorzatą Wardą! Z całego serca polecam i dziękuję!! Fantastyczna zajęcia! Dla mnie jedne z najbardziej kreatywnych i otwierających. Kurs bardzo mnie odblokował. Piszę, codziennie małe partie, długością podobne do ćwiczeń, które Małgosia zadawała na kursie. Zakończyłam pierwszy rozdział i dziś zaczęłam kolejny 🙂

79378234_10157710724283396_6150056244867497984_n

Dorota Kaminska

Dlaczego miłość w 8 scenariuszach?

Miłość

Nauczysz się pisać o miłości tak, jak robią to mistrzowie gatunku.

Relacje

Stworzysz relację, którą Twoi Czytelnicy zapamiętają na długo.

Napięcie

Dowiesz się, jak dzięki miłości utrzymać wysokie napięcie w książce.

Emocje

Pokażę Ci, jak w niebanalny sposób pisać o wielkich emocjach.

Poruszane tematy

Program kursu powstał w oparciu o moje wieloletnie doświadczenie, jako pisarki oraz nauczycielki. Zapewniam Cię, że nie znajdziesz podobnego kursu w żadnej innej szkole.

 • - Dowiesz się, w jaki sposób relacja miłosna może pchnąć fabułę do przodu i wpisać się w strukturę tekstu.
 • - Poznasz znaczenie miłości w różnych gatunkach literackich: thrillerze, romansie, kryminale, fantasy, powieści obyczajowej.
 • - Dowiesz się jak budować wiarygodne relacje oparte na konflikcie i emocjach.
 • - Zrozumiesz, jak opisać intymność.
 • - Dowiesz się, jak budować dobre dialogi dotyczące relacji i uczuć.
 • - Otrzymasz narzędzia, żeby napisać o miłości w absolutnie wyjątkowy sposób.

Dla kogo jest ten kurs?

Dla tych, którzy przeszli już wiele kursów, ale ich postacie i relacje w książce nadal wydają im się mało prawdziwe. Mają w planie wątki miłosne, jednak nie wiedzą, jak je opisać.

Dla początkujących autorów, którzy piszą intuicyjnie, są na początku drogi i dopiero tworzą swoich bohaterów. Nie wiedzą, jak ubrać w słowa to, co chcą opisać i potrzebują wskazówek.

Dla autorów, którzy wydali już książkę, ale czują, że chcą popracować nad warstwą emocjonalną swoich tekstów. Potrafią pisać, są pewni swoich pomysłów ale chcą szlifować warsztat.

To nie jest kurs skierowany dla pisarzy erotyki, chociaż i oni mogą w nim uczestniczyć. Skupiamy się na warstwie emocjonalnej i fabularno - strukturalnej miłości w literaturze każdego gatunku.

O prowadzącej

Z wykształcenia jestem rzeźbiarką, z zamiłowania pisarką. Napisałam piętnaście powieści. Byłam dwukrotnie nominowana do nagrody głównej Festiwalu Literatury Kobiet, w roku 2013 otrzymałam nagrodę za powieść o tematyce wykluczenia. W 2016 roku odebrałam grand prix dla najlepszej powieści napisanej przez kobietę za „Najpiękniejszą na niebie”.
W 2015 zadebiutowałam jako pisarka dla młodzieży, zdobywając za swoją pierwszą młodzieżową powieść nagrodę IBBY. Za tę samą powieść otrzymałam prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie literackie White Ravens 2016. Powieść „5 sekund do Io” znalazła się wśród książek roku 2016 polecanych przez International Youth Library. Trzy moje książki zostały uznane przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne za pomocne w terapiach. Obszerne fragmenty „5 sekund do Io” znalazły się w podręczniku do języka polskiego dla klasy VII.
Przez ostatnie pięć lat prowadziłam kursy pisania w Maszynie do Pisania oraz pracowałam indywidualnie z autorami, którym pomagałam przełamać barierę twórczą. Poznałam setki osób, których łączyła miłość do literatury i jedno marzenie: napisać i wydać bestseller. W nauczaniu najbardziej lubię odkrywać nowe historie i pokazywać studentom ich mocne strony. Czy wierzę w magię słów? Oczywiście. Ale równie mocno wierzę w to, że pisania można i należy się uczyć

Małgorzata Warda

Pisarka

Pojawienie się w tekście osoby, która kocha, daje autorom to, na czym im najbardziej zależy – tworzy silną więź z odbiorcą książki. Prawdopodobnie miłość będzie też tym, co czytelnik najlepiej zapamięta z tekstu.

Terminy spotkań:

19.09, 26.09, 09.10, 16.10 (soboty w godzinach 9:30-12:45)

Grupa 5-8 osób

Regulamin kursu znajdziesz tutaj.

Cena kursu

1090 PLN
 • Możliwość płatności w ratach!

... nie zwlekaj

Masz pytania?

Z chęcia odpowiemy na Twoje pytania zwiazane z kursem! Zostaw nam wiadomość poniżej:

FAQ

Kurs ma formę czterech spotkań online. Kontaktuje się z uczestnikami mailowo przesyłając im link do platformy szkoleniowej. Szkolenie odbywa się “na żywo”. Każde ze spotkań trwa około 3 godzin zegarowych podczas, których wykonuje się ćwiczenia pisarskie. W każdej chwili kursu możesz mi zadać pytanie i liczyć na moje wsparcie.

Oczywiście, że tak! W każdej książce – niezależnie od gatunku powinna pojawić się miłość. Nie zawsze musi kończyć się happy endem, ale pojawienie się uczuć między bohaterami wpływa na napięcie w książce i zwiększa jej szansę na sukces. 

To nie jest kurs poświęcony literaturze erotycznej, ale mam w planach nauczyć Cię, jak w niebanalny sposób opisać zbliżenie nie używając wulgaryzmów i prostych, ogranych metafor. O uprawianiu miłości i pocałunku można pisać z fantazją, jeśli się wie czego unikać.

Absolutnie tak! Przywołaj w pamięci książki swoich ulubionych autorów i przypomnij sobie, jak pisali o miłości. Ile fantastycznych, niezapomnianych relacji miłosnych zostało stworzonych przez pisarzy na przestrzeni wieków. Nawet jeśli jesteś mężczyzną, który pisze książki akcji znajdziesz na tym kursie zagadnienia, które przydadzą Ci się w budowaniu swoich bohaterów i prawdziwych uczuć między nimi.

Wszystkie nasze zajęcia odbywają się w miłej, serdeczniej atmosferze i chociaż zachęcam przyszłych autorów do dzielenia się swoją twórczością to nigdy nikogo do niczego nie zmuszam. Najważniejszy jest dla mnie komfort moich studentów. Jeśli czytanie własnych tekstów jest dla Ciebie wyjątkowo stresujące powiedz mi o tym przed zajęciami. Zrobię wszystko, żebyś czuł(a) się dobrze!

Skontaktuj się z nami, spróbujemy znaleźć wspólnie rozwiązanie. 

Poniżej znajdziesz regulamin, w którym ujęliśmy najważniejsze informacje dotyczące naszych kursów m.in. sposób rezerwacji miejsc, płatności, kwestii technicznych. W razie jakichkolwiek pytań, jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem e-mail: kontakt@kuzniabestsellerow.pl

 1. Uczestnikiem naszych kursów może zostać każda osoba, która jest zmotywowana do pracy nad swoim warsztatem pisarskim. Nie ma znaczenia, w jakim jesteś wieku, czy piszesz od miesiąca czy od 50 lat.
 2. Kursy online odbywają się w grupach od 8 do 10 osób. Ta liczba uczestników gwarantuje optymalny poziom pracy nad tekstami.
 3. Aby dbać o jakość pracy i komfort uczestników możemy wymagać od Ciebie krótkiego testu Twojego poziomu pisarskiego, tak aby dobrać dla Ciebie odpowiednią grupę.
 4. Kursy stacjonarne mogą cechować się większą liczbą uczestników, ale spokojnie dalej zadbamy o komfort pracy i odpowiednią jakość.
 5. Nauczyciel w trakcie kursu nie pisze za uczestnika. Wierzymy, że musisz pisać, żeby rozwijać swój warsztat, dlatego w trakcie kursów zetkniesz się z ćwiczeniami, które będą od Ciebie wymagały pisania.
 6.  Nasi prowadzący to doświadczeni nauczyciele. Podczas zajęć każdy jest równy, nie oceniamy. Nauczyciele kładą duży nacisk na to, aby uwagi dotyczące Twoich tekstów były konstruktywne, tak abyś mógł(a) je zastosować i rozwinąć swoje umiejętność. Pamiętaj, uczestnik sam decyduje w trakcie zajęć, czy chce podzielić się swoimi tekstami zresztą grupy. To Twój wybór – chcesz spokojnie pracować i słuchać – nie ma problemu; chcesz poznać opinię innych o Twoim tekście – również będzie to możliwe.
 7. Każdy kurs to autorski program naszych prowadzących. Włożyli w niego swoje doświadczenie, tak by w jak najlepszym stopniu wspomóc Twój rozwój jako pisarza/ki. Materiały udostępniane w trakcie kursów są własnością prowadzących i nie mogą być wykorzystywane bez naszej zgody. W przypadku, gdy chciał/abyś użyć materiału poza zajęciami musisz uzyskać naszą zgodę. W takim przypadku opisz do jakich celów oraz które materiały chciał/abyś użyć na kontakt@kuzniabestsellerow.pl
 8. Pamiętaj, że nie dajemy gwarancji zrealizowania/wydania książki/tekstu etc. po zakończeniu kursu – to zależy od Twojej późniejszej pracy, zaangażowania i talentu. Damy ci jednak wiele narzędzi, abyś mógł go rozwijać.
 9. Jeżeli jesteś zainteresowany danym kursem, ale akurat nie prowadzimy zapisów do konkretnych grup nic straconego – zapisz się na listę oczekujących – poinformujemy Cię jak tylko zbierze się wystarczająca grupa chętnych.
 10. Kurs online obywa się poprzez przez narzędzie do wideokonferencji „Zoom”. Czas trwania zajęć oraz terminy spotkań są opisane na stronie danego kursu.
 11.  Do udziału w kursach online konieczne potrzebujesz:
  • posiadanie aktywnego adresu e-mail
  • dostęp do Internetu
  • standardowy system operacyjny
  • standardowa przeglądarka internetowa
  • kamerkę internetową
  • mikrofon
 12. Kursy odbywają się w z góry ustalonych terminach. Prowadzący kurs może zmienić termin danego spotkania najpóźniej 2 tygodnie przed terminem spotkania. Staramy się tego nie robić, ale taka sytuacja może mieć miejsce w wyjątkowych przypadkach. Wówczas poinformujemy Cię o tym mailowo i dostosujemy nowy termin do oczekiwań uczestników.
 13. Zajęcia podczas kursów nie są nagrywane.
 14. Grupa kursowa (kurs online) to 8-10 osób. Bardzo ważna jest dynamika zajęć dlatego nie ma możliwości odrobienia ich w innej grupie. Możesz otrzymać nagranie (patrz punkt wyżej) lub umówić się na indywidualną lekcje z nauczycielem, podczas której nadrobisz materiał za dodatkowa opłatą (skontaktuj się w tym celu z nauczycielem).
 15. Na każde nasze zajęcia mają wstęp inni nauczyciele Kuźni Bestsellerów. Nie będą oni jednak pisać ćwiczeń ani zakłócać zajęć. Chyba, że grupa nie będzie miała nic przeciwko – wówczas mogą stać się aktywnym uczestnikiem kursu. Dzięki temu nauczyciele mogą uczyć się od siebie nawzajem i czerpać przyjemność z uczestnictwa w lekcji. Pisanie to ciągły rozwój. My to rozumiemy i chcemy, żebyś i Ty się o tym przekonał/a. Najlepsi uczą się całe życie.
 16. Nie ma możliwości przepisania się do innej aktywnej grupy w trakcie kursu.
 17. W przypadku rezerwacji miejsca na kursie prosimy o dokonanie zadatku na konto

  NUMER KONTA 24114020040000330283127555
  MAŁGORZATA WARDA KUŹNIA BESTSELLERÓW
  UL. PORĘBSKIEGO 6c/2 GDYNIA 81-185
  REGON 523826100, NIP 9581224638

  w ciągu 3 dni roboczych od momentu zgłoszenia chęci rezerwacji (otrzymasz od nas mail z informacjami)

 18. Wpłata zadatku jest równoznaczna z gwarancją miejsca na kursie.
 19. Pozostała kwota należna za kurs powinna zostać opłacona najpóźniej 10 dni przed startem kursu.
 20. W przypadku braku płatności rezerwujemy prawo do umieszczenia kolejnej osoby na Twoim miejscu a zadatek przepada.
 21. Możesz zrezygnować z udziału w kursie:
  • Do 10 dni przed startem – zwrócimy Ci środki, które zapłaciłe(a)ś
  • Od 10 do 3 dni przed startem – środki, które zapłaciłe(a)ś możesz wykorzystać na dowolny inny kurs w Kuźni Bestsellerów
  • Krócej niż 3 dni przed startem – środki, które zapłaciłe(a)ś nie zostaną zwrócone.

Chcesz wziąć udział wspólnie ze znajomymi?

Być może masz wokół siebie inne osoby piszące. Wysyłacie sobie fragmenty swoich tekstów, wspieracie się wzajemnie i dyskutujecie o pomysłach na powieści. Jeśli na którymś etapie Waszej pracy uznacie, że temat jednego z naszych kursów mógłby Wam pomóc możemy zorganizować go specjalnie dla Was.

Wystarczy, że:

– Zbierzecie grupę min. 5 osób

– Napiszcie do nas maila i zasugerujcie termin.

Proste? Ponieważ lubimy sprawiać Wam przyjemność w tym wypadku 9 osoba z Waszej grupy otrzyma kurs gratis.