PISARSKA GRUPA WSPARCIA

Ciągła dawka wiedzy i motywacji

Rozwijaj swój tekst wśród innych autorów pod czujnym okiem Małgosi Wardy.  

Praca pisarza jest bardzo samotna

  1. Pisarzowi często brakuje perspektywy

Podczas pracy nad własnymi tekstami, niejednokrotnie:

    • zastanawiałam, się, czy moja opowieść będzie jasna i zrozumiała dla czytelników,
    • trafiałam na trudny moment w tekście i nie wiedziałam, jak go rozwiązać,
    • miałam kilka pomysłów na rozwiązanie fabuły, ale nie umiałam ocenić, który z nich będzie lepszy,
    • napisałam fragment tekstu i ogarniały mnie wątpliwości – nie byłam pewna, czy jest dobry i czy będzie pasjonował czytelników,
    • czułam, że rozwiązanie dla moich fabularnych problemów leży tuż obok mnie, ale nie potrafiłam wpaść na nowy sposób myślenia, aby je dostrzec.

Wielokrotnie podczas pisarskiej pracy żałowałam, że nie mam wokół siebie osób, które przeczytałyby mój tekst i porozmawiały ze mną, pomogłyby mi rozwiązać trudne wątki fabularne i zmotywowały mnie do dalszego pisania.

 

  1. Blokada twórcza objawiała się wieloma trudnymi momentami
    • często ogarniały mnie wątpliwości, czułam, że mam dobry pomysł, ale nie wiedziałam, jak zacząć nad nim pracę,
    • narastał we mnie zgubny perfekcjonizm, czyli tendencja do poprawiania tego, co napisałam, i jednocześnie niemożność dokonania postępów w pisaniu,
    • zaczynałam się bać krytyki i oceny mojego tekstu przez czytelników, więc unikałam pisania,
    • robiłam coś, co dzisiaj już wiem, że nazywa się „prokrastynacją”, czyli wykonywałam wszystkie inne czynności, byle tylko nie pisać,
    • czułam się wyczerpana procesem pisania.

 

  1. Trudno znaleźć motywację w tym szalonym świecie

W jednej ze swoich książek napisałam, że „ten świat nie jest dobry, ale nie mamy innego”, i wydaje mi się, że to prawda, bo:

    • jak każdy z nas byłam bombardowana informacjami w mediach społecznościowych i poza nimi o sukcesach innych ludzi, które sprawiały, że nie dostrzegałam własnych osiągnięć,
    • wiedziałam, że rynek wydawniczy dzisiaj jest trudniejszy i coraz bardziej konkurencyjny, wymagający, co negatywnie wpływało na moją motywację do dalszego pisania,
    • we współczesnym świecie spotkałam się z tak wieloma problemami społecznymi, byłam przecież częścią świata, w którym wybuchła pandemia, a po niej wojna, że czasami naprawdę trudno było mi utrzymać skupienie na pisarskiej pracy.

Dodatkowym problemem okazywały się zmiany, których doświadczałam i które dotyczyły mojego najbliższego otoczenia. Świat się zmieniał, poznawałam i żegnałam osoby dla mnie ważne i czasem naprawdę trudno było mi utrzymać samodyscyplinę w pracy.

Mam na to sprawdzony sposób

Dzisiaj już wiem, że autor nie powinien być sam.

Praca w niewielkiej grupie działa niezwykle motywująco. Autorzy w takiej grupie uczą się od siebie, dzielą się postępami, wyzwaniami i sukcesami. Regularne spotkania dają im wspólny cel: motywować się i pisać, aby ukończyć książkę. Statystyki pokazują, że 91% ludzi, którzy ukończyli tekst, wysłali go do wydawnictwa. Wiele z tych książek znajduje się dzisiaj na Twojej półce w biblioteczce. Więc chyba warto?

W grupie łatwiej jest zdefiniować problem, omówić go i poszukać rozwiązania.

Kontakt z innymi osobami pozwala też na szerszą perspektywę. Zwiększają się wtedy umiejętności pisarskie, autorzy łatwej pokonują problemy, a rozmowy o tekście dodają im pewności siebie.

Praca w grupie pomaga też wyjść poza strefę komfortu, ale w pozytywnym sensie: jest doświadczeniem czegoś nowego, rozwija pisarski styl dzięki obcowaniu z innymi metodami pisania , podsuwa chęć do eksperymentowania i przede wszystkim daje postępy w pisaniu.

Przypadkowy przypływ motywacji? Lepiej to zaplanujmy

Na pewno chociaż raz w trakcie Twojej pisarskiej przygody zdarzyła Ci się iskra. Był to moment, w którym wpadłeś(-łaś) na niesamowity pomysł. To uczucie przypominające zakochanie: palce Cię aż świerzbią i pragniesz wtedy pisać, czujesz to w głowie i w sercu.

Ale potem przychodzi refleksja, bo pomysł może i był cudowny, ale jak ułożyć go teraz w fabułę. Jak poprowadzić postać przez wszystko to, co dla niej zaplanowałeś(-łaś)? Gdzie osadzić akcję książki? Czy wprowadzać do niej miłość albo zbrodnię? Jak wygospodarować czas na pisanie? I czy potem uda Ci się znaleźć wydawcę?

Kiedy przyjdzie do Ciebie iskra, nie ignoruj jej. To niemal magia, więc musisz o nią zadbać.
Wspólne omówienie tematu i regularna praca dostosowana do Twoich potrzeb sprawi, że iskra poniesie Cię daleko. Może do napisania bestsellera? 🙂

Wierzę w regularność i widoczne postępy w tekście, to dzięki nim budujemy naszą motywację, więc zachęcam Cię, żebyś ze mną zaplanował(a) pracę nad swoim tekstem. Pomogę Ci przejść przez problemy, na które trafisz, poszukam w Twoim tekście tego, co wychodzi Ci świetnie, i pomogę Ci przepracować to, co jeszcze wymaga dopracowania.

Pisarka grupa wsparcia powstała po to, by zapobiegać blokadzie twórczej i aby pomóc autorom w osiągnięciu celu, jakim jest ukończenie książki oraz rozwijanie umiejętności pisarskich.

Podczas sześciu kreatywnych spotkań w zaufanym gronie ludzi dzielących tę samą pasję będziecie motywować się nawzajem i uzyskiwać opinię o swoich tekstach. Nie obawiajcie się, na tych spotkaniach otrzymacie ogromną dawkę wsparcia oraz inspiracji, będziecie wymieniać się pomysłami, uczyć się od siebie nawzajem technik pisarskich, różnych styli i gatunków.

Niewielka grupa zapewni mi możliwość indywidualnego podejścia do każdego z Was. Po zapoznaniu się z Waszymi pracami, przygotuję spersonalizowany program wykładów i ćwiczeń, które pomogą Wam zdobyć nowe umiejętności pisarskie i sprawić, by powstający między zajęciami tekst, stawał się coraz lepszy.

Co da Ci Pisarska Grupa Wsparcia?

Wspólna pasja

Z wszystkich Twoich pomysłów na książkę wybierzemy ten, który ma największy potencjał i będziemy go rozwijać.

Konfrontacja

Będziesz mieć okazję skonfrontować swoje teksty z innymi autorami. Nic tak nie pobudza kreatywności jak burza mózgów!

Narzędzia

Otrzymasz podstawowe narzędzia do pracy nad tekstem, z których korzystają najlepsi. Pisania można się nauczyć.

Praktyka

W grupie dużo piszemy! Poprzez liczne, kreatywne ćwiczenia pomagamy złamać twórczy impas oraz obawę przed oceną innych

Wskakuj na pokład! Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy

Spotkanie 1:

  • Podczas pierwszej rozmowy autorzy poznają siebie nawzajem oraz fabuły swoich książek. Rozpoczynamy dyskusję nad pomysłami, aby stały się jeszcze lepsze. Dla mnie to okazja, by dowiedzieć się, jakie będą indywidualne potrzeby uczestników grupy – do nich zostanie dostosowany program wykładów i ćwiczeń.
  • Znajdzie się też czas na wykonanie ćwiczeń, których celem będzie rozbudzenie wyobraźni pisarskiej i zainspirowanie autorów.
  •  

Pomiędzy wszystkimi zajęciami uczestnicy piszą partie tekstu, które następnie są omówione na kolejnych zajęciach.

Spotkanie 2

  • To czas wspólnej dyskusji nad stylem nadesłanych prac, wzbogaceniem fabuł w dodatkowe wartości oraz znalezieniem w historiach wątków, które mogą się okazać atrakcyjne i ważne dla czytelników. Omówimy problemy widoczne w przesłanych przez uczestników dziełach i wypunktujemy to, co wyszło w tekstach najlepiej – dzięki takiej wiedzy uczestnicy będą wiedzieli, gdzie leżą ich mocne strony.
  • Będziemy też pracować nad usprawnieniem procesu pisania. Każdemu uczestnikowi wyznaczę indywidualne pisarskie ćwiczenia i cele.

Spotkanie 3:

  • Te zajęcia będą poświęcone bohaterom tekstów. Sprawimy, by stali się pełnowymiarowi i autentyczni, popracujemy nad ich motywacją oraz przeszłością, zbudujemy wokół nich świat . Będziemy wspólnie znajdować powody, dla których czytelnicy mają pokochać bohaterów tekstów albo zafascynować się nimi. Celem tych zajęć jest zbudowanie bohaterów, z którymi czytelnicy nawiążą emocjonalną więź.
  • Kontynuacja dyskusji nad kolejnymi fragmentami powieści i ćwiczenia pisarskie mające na celu wzbudzić kreatywność.

Spotkanie 4:

  • Podczas tego spotkania omówimy dialogi, nastrój, konflikty oraz poboczne wątki fabularne pojawiające się w tekstach. Przeanalizujemy relacje między bohaterami, prześledzimy rozwój fabuły.
  • Grupa zostanie podzielona na dwuosobowe zespoły, z którymi spotkam się w ustalonym przez kursantów terminie, aby omówić postępy w pisaniu i pracować nad tekstami.

Spotkanie 5:

  • Spotkania sam na sam ze mną,  w trakcie których omówimy różne możliwości dalszego prowadzenia powieści. Zaplanujemy część fabuły, ustalając tekst scena po scenie.
  • Spotkanie to będzie  dostosowane do indywidualnych potrzeb i rozwoju uczestników kursu.

Spotkanie 6:

  • Wspólna dyskusja nad tekstami, które już powstały i nad ostatecznym kształtem powieści. Wyciągnięcie wniosków i podsumowanie działań.
  • Niespodzianka przygotowana specjalnie dla grupy.

Skąd wiem, że to zadziała?

Opowiem Ci historię.

Książka jest jak wielkie drzwi prowadzące do innego świata. Przez wieki, dziesiątki autorów stawało przed tymi drzwiami. Podchodzili do nich z wielu powodów: pełni gniewu, radości, nadziei, rozpaczy, krzywdy, pewności albo lęku. Żaden z nich nigdy nie wiedział, co znajduje się za drzwiami. Oczywiście ja też kiedyś przed nimi stanęłam. Wyobrażałam sobie, że kiedy naciśnie się klamkę, najpierw słychać zgrzyt historii, szelest stron zapisanych przez tysiące rąk pisarzy i dźwięk podobny do iskry.

Minęły lata, a wciąż doskonale pamiętałam dzień, w którym tworzyłam pierwszą ważną dla mnie książkę. Stuk, stuk, stuk – na maszynie do pisania, w wieku szesnastu lat, wystukałam tekst.

Dzisiaj tworzysz na dysku Google, piszesz w kreatorach pisania, korzystasz z maca, laptopów i tabletów. To duże ułatwienie. Mnie mama w latach dziewięćdziesiątych podarowała maszynę do pisania.

Postawiłam ją na biurku i uważnie przyjrzałam się wcześniej napisanym przeze mnie powieściom. Pisałam od dzieciństwa, moje historie wypełniały zeszyty. Oczywiście Inernet jeszcze wtedy nie istniał. Nie mogłam więc sprawdzić listy aktualnych bestsellerów książkowych, ani dowiedzieć się, czego poszukują wydawcy. Nie mogłam nawet porozmawiać z innymi, piszącymi ludźmi i czerpać z ich porad, ponieważ nie było forów pisarskich ani żadnych facebookowych grup. Nie było przecież Facebooka.

Postawiłam maszynę do pisania na biurku i znalazłam się przed starymi, obłażącymi z farby drzwiami.

Nie miałam pojęcia, co mnie za nimi czeka.

Wystukałam na kartce swoje nazwisko.

A potem zaczęłam pisać.

Minuty zmieniały się w godziny, godziny w dni, a dni w tygodnie. Tak bardzo żałuję, że nie miałam wtedy pisarskiej opieki, ani nie znałam ludzi, z którymi mogłabym dzielić swoją pasję. Wiele by to wtedy ułatwiło.

Swoją pierwszą ważną dla mnie książkę ukończyłam w pochmurny dzień. W robotniczej dzielnicy Gdyni, gdzie mieszkałam, wieżowce stały jedne przy drugich, rozdzielone kwadratami zieleni i placów zabaw. Pamiętam, że spojrzałam przez okno i zobaczyłam zbierające się na niebie chmury. Dzieci wisiały na trzepaku głowami w dół jak nietoperze, a sąsiadka spod ósemki paliła papierosa, siedząc na ławeczce pod blokiem, z nogą założoną na nogę.

Zwykły dzień, a ja skończyłam pisać książkę. Co za niezwykła chwila! Tak bardzo pragnęłam z kimś się nią podzielić, ale nie miałam z kim.

Spakowałam książkę w kopertę. Z szuflady wyjęłam papierowy sznurek, jakich pełno w sklepach, i obwiązałam całość, upodabniając ją do prezentu. Idąc potem chodnikiem w dół dzielnicy, z kopertą pod pachą, miałam wrażenie, jakby wokół było ciszej. Inaczej brzmiały moje kroki, nawet powietrze pachniało inaczej. Napisałam przecież książkę i niosłam ją w ciężkiej kopercie, ważącej prawie kilogram.

Wyobrażałam sobie, jak to będzie, gdy książka zostanie na poczcie zważona i posłana w świat. Moja pierwsza powieść powędruje do sortowni, później do pociągu i znowu do sortowni, aż trafi do rąk listonosza.

Nigdy wcześniej nie byłam w żadnym wydawnictwie, więc nie wiedziałam, czy siedziba tego, do którego miałam wysłać książkę, znajduje się w dużym, szklanym biurowcu czy może w prywatnym mieszkaniu. Bardzo wyraźnie wyobraziłam sobie jednak biurko redaktora i moment, w którym książka na nie trafi.

Ręce – nie potrafiłam zdecydować, czy kobiece, czy męskie, sięgną po kopertę. Rozwiążą papierowy sznurek. Moi bohaterowie zostaną wypuszczeni w świat. Po raz ostatni przesunęłam palcami po wypisanym przeze mnie adresie. A potem pchnęłam książkę przez maleńkie okienko na poczcie.

Opuściła moje ręce.

Poleciała w świat.

Tego samego życzę Tobie.

Chętnie pomogę Ci przejść przez proces pisania i wysyłania Twojej historii w świat.

Małgorzata Warda

Małgorzata Warda

Pisarka

Od lat pracuję z autorami – opiekuję się nimi i motywuję ich do działania. Pomagam im w pisaniu świetnych tekstów. Wiele z tych tekstów jest już w księgarniach i zbierają dobre recenzje od Czytelników. Dla mnie przyjemnością jest patrzeć, jak podczas grupowych sesji, pod moim nadzorem merytorycznym książki nabierają kształtu, aż docieramy do punktu, w którym autorzy mogą napisać ostatnie słowo w tekście: „koniec”.

Opinie o mnie

Małgorzata Warda nie nauczy Cię pisać. To nie jej zadanie. Ona Cię poprowadzi. Każdy krok Twojego bohatera nabierze znaczenia i kolorów. Za zwykłego wypicia porannej kawy powstanie małe arcydzieło smaków, zapachów, ruchu, światła. Meble przestaną tylko wypełniać przestrzeń. Bohater zwróci uwagę na piękny obrus na stole, przez okno wpadnie ciepłe światło i zapach bzu, sprężyna w fotelu przypomni o konieczności zmian. Gosia wyostrzy wrażliwość do punktu, w którym świat zacznie wyglądać inaczej. Ożyje pełen gestów, mimiki. Wszystko będzie miało znaczenie. A to co zbędne, co zawadza po prostu nauczysz się wyrzucać. To też sztuka.

Magdalena Juraszek

Małgosia to życzliwy opiekun w nomenklaturze campbellowskiej ścieżki bohatera. Gdy jako protagonista swojego życia dostajesz zaproszenie do wejścia w nowy, pisarski świat i zastanawiasz się: czy dam radę…? Małgosia daje Ci odpowiedź. Tak! Bo pisania można się nauczyć. Na każdym kursie u Malgosi (bo tak, Gosia Warda jest prowadzącą, do której się wraca) ja, introwertyk, czułam się jednakowo zaopiekowana jak głośni, otwarci i pewni siebie koledzy z kursu. Nauczyłam się rozumieć potrzeby czytelnika, poznałam mocne strony swoich tekstów oraz pola, na których mogłabym się dalej rozwijać. Są ludzie, jest wiedza, jest motywacja. I dużo pracy domowej ❤️

Magdalena Rolińska

Dla mnie Malgosia Warda jest numerem jeden w prowadzeniu fabuły! Genialnie nauczyła mnie co, gdzie i kiedy. Teraz z zamkniętymi oczami mogę prowadzić historię, skupiając się bardziej na bohaterach.

Irmina Szadkowska-Filipowicz

Dla kogo jest ta grupa?

  • Dla każdego, kto pragnie napisać powieść albo regularnie pracować nad swoimi krótszymi formami tekstów
  • Dla osób, które nie chcą samotnie pracować nad tekstem i potrzebują wsparcia
  • Dla autorów pragnących mieć pewność, że ich tekstami opiekuje się doświadczony nauczyciel
  • Dla ludzi pragnących rozwijać się pisarsko i chcących budować pewność siebie dzięki pracy w grupie

Co otrzymasz przystępując do grupy

  • Plan dopasowany do Twoich pisarskich potrzeb
  • Opiekę doświadczonego nauczyciela oraz wsparcie grupy
  • Motywację do dalszego pisania
  • Wypracujesz sobie regularność w pisaniu
  • Pełen wsparcia, kreatywny feedback ze strony nauczyciela oraz grupy
  • Spotkania grupowe oraz indywidualne z nauczycielem
  • Plan pracy nad Twoim tekstem na najbliższe pół roku
  • Opiekę merytoryczną
  • Plan i ćwiczenia dopasowane do Twoich pisarskich potrzeb
  • Wykłady dostosowane do potrzeb grupy

Dołącz do grupy

359 PLN miesięcznie
  • 6 miesięcy wspólnej pracy
  • Możliwość jednorazowej płatności lub w miesięcznych ratach!

... nie zwlekaj

Chcesz się zapisać lub masz pytania?

 Zostaw nam wiadomość poniżej:

Najczęściej zadawane pytania

Kursu nie można przerwać, ponieważ wpłynęłoby to na działanie grupy. Ponieważ jednak zdarzają się sytuacje losowe, zajęcia, w których nie będziesz mógł/ mogła uczestniczyć zostaną z Tobą odrobione albo dla Ciebie nagrane.

Praca zdalna, do wykonania między zajęciami to między 10 a 15 tysięcy znaków ze spacjami, które należy oddać do wglądu nauczycielowi oraz grupie w ustalonym terminie, co miesiąc.

Spotkania trwają aż do wyczerpania tematów i omówienia prac domowych – zwykle od 2 do 3 godzin.

Na zadanie domowe przeznaczony jest okres ok 3 tygodni, jeśli jednak z różnych przyczyn nie uda Ci się napisać w tym czasie tekstu, nie martw się, ponieważ będziesz mógł/mogła go oddać w terminie, który ustalisz z nauczycielem oraz grupą.

Podczas kursu wykształcisz sobie regularność w pisaniu i pewność siebie jako autora/autorki. Dokończenie powieści po zakończonym kursie, nie powinno stanowić dla Ciebie już dużego wyzwania.

Dołącz do grupy

359 PLN miesięcznie
  • 6 miesięcy wspólnej pracy
  • Możliwość płatności w miesięcznych ratach!

... nie zwlekaj