Poznaj naszych prowadzących

Małgorzata Warda

Pisarka

W nauczaniu najbardziej lubię odkrywać nowe historie i pokazywać studentom ich mocne strony.

Małgorzata Warda

Z wykształcenia jestem rzeźbiarką, z zamiłowania pisarką. Napisałam piętnaście powieści. Byłam dwukrotnie nominowana do nagrody głównej Festiwalu Literatury Kobiet, w roku 2013 otrzymałam nagrodę za powieść o tematyce wykluczenia. W 2016 roku odebrałam grand prix dla najlepszej powieści napisanej przez kobietę za „Najpiękniejszą na niebie”.
W 2015 zadebiutowałam jako pisarka dla młodzieży, zdobywając za swoją pierwszą młodzieżową powieść nagrodę IBBY. Za tę samą powieść otrzymałam prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie literackie White Ravens 2016. Powieść „5 sekund do Io” znalazła się wśród książek roku 2016 polecanych przez International Youth Library. Trzy moje książki zostały uznane przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne za pomocne w terapiach. Obszerne fragmenty „5 sekund do Io” znalazły się w podręczniku do języka polskiego dla klasy VII.
Przez ostatnie pięć lat prowadziłam kursy pisania w Maszynie do Pisania oraz pracowałam indywidualnie z autorami, którym pomagałam przełamać barierę twórczą. Poznałam setki osób, których łączyła miłość do literatury i jedno marzenie: napisać i wydać bestseller. Czy wierzę w magię słów? Oczywiście. Ale równie mocno wierzę w to, że pisania można i należy się uczyć

Anna Rozenberg

Pochodzę z Częstochowy, jednak od 2011 roku mieszkam w Wielkiej Brytanii i to ona zainspirowała mnie literacko. Bohaterowie moich książek albo mieszkają w Anglii albo mają z nimi bliskie relacje.
Jestem zdobywczynią najważniejszych polskich kryminalnych nagród literackich, w tym Nagrody Kryminalnej Piły za Najlepszą Polską Powieść Kryminalną – „Punkty Zapalne” oraz  Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału za debiut pt. „Maski pośmiertne”. Zostałam nominowana do nagrody Kryminalny Debiut Roku za powieść „Maski pośmiertne”. Moje opowiadania ukazały się w antologiach: Czas zbrodni, Nikomu się nie śniło, Zimno Zimniej Zbrodnia czy Utopay.
W 2022 roku ukazał się mój thriller kryminalny „Zawsze będziesz winna”. Uważam, że w Polsce jest to wciąż nieodkryta forma literacka i chciałabym podzielić się z moimi studentami wiedzą o tym, jakimi rządzi się prawami.
Lubię pracę z innymi pisarzami. Od kilku lat prowadzę portal redakcje.com.pl, na którym pomagam młodym twórcom szlifować ich teksty. Kilka z nich trafiło na księgarskie półki.

Jestem posiadaczką dwóch dusz – łaknącej przygód w rytmie starego rocka podróżniczki i zatapiającej się w lekturze kryminału miłośniczki ogrodu, kociego mruczenia i aromatycznej kawy.

Anna Rozenberg

Pisarka

We współpracy z autorami najbardziej cenię sobie wymianę myśli, bo kurs to nie jednostronny wykład o rzemiośle, ale twórcze podejście, wzajemne napędzanie się.

Magda Stachula

Pisarka

Będziemy pracować nad Twoimi pomysłami i zrobimy wszystko, by Twoi bohaterowie intrygowali, a pomysł na książkę zachwycił najpierw Wydawców, a potem Czytelników.

Magda Stachula

Jestem autorką thrillerów psychologicznych, prekursorką gatunku domestic noir w Polsce, absolwentką judaistyki na UJ.

Mój debiut, thriller „Idealna” zdobył status bestsellera i wydano go już w Czechach i we Włoszech.

Zależy mi, aby moje książki charakteryzowały się intrygującymi bohaterami, misterną fabułą i zaskakującym zakończeniem.

Do tej pory wydałam kilka thrillerów domestic noir: „Trzecia”, „W pułapce”, „Strach, który powraca”, „Oszukana”, “Odnaleziona”, „Oskarżona”, „Nieobliczalna”.

W 2022 roku ukazała się moja pierwsza seria kryminalna, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami: „Gdzie jest Emma?”, „Stalker”, „Rozgrywka”.

Prowadzę profil na FB i konto na Instagramie (@magdastachula), wraz z mężem i dwoma synami mieszkam w Krakowie i pełnoetatowo pracuję nad kolejnymi książkami.

Anna Fryczkowska

Nałogowo się uczę, skończyłam italianistykę, scenariopisarstwo i studia genderowe, teraz zaspokajam swój nałóg na Uniwersytecie Otwartym. Od zawsze żyłam z pióra. Przez wiele lat w dziennikach, tygodnikach i miesięcznikach pisałam własne teksty i redagowałam cudze. Tworzyłam scenariusze do seriali (m.in. „Przystań”) i opiekowałam się literacko studiem scenariuszowym („Na Wspólnej”). Opublikowałam 13 powieści, wiele z nich zostało nagrodzonych i wyróżnionych. W ostatnich latach wydałam thriller psychologiczny „Wdowinek”, opartą na faktach „Równonoc” oraz czerpiącą z biografii artystki ludowej Marianny Razik powieść drogi „Cyrkówka Marianna”. W ubiegłym roku w WAB wyszły dwa tomy mojej „Sagi o ludziach ziemi” opartej na autentycznych chłopskich pamiętnikach, właśnie kończę pisać jej trzeci tom.

Uwielbiam, kiedy literatura przenosi mnie w inny świat. To nie tylko domena fikcji, ale i dobrego reportażu, eseju czy książek naukowych. Chcę wchodzić w nowe światy i lubię, gdy się w nie gładko wsiąka, co więcej – uważam, że pisanie rzeczy wciągających to najwyższa forma pisarstwa, bo – naprawdę – nudzić jest dużo łatwiej niż przykuć uwagę czytelniczek i czytelników. Ważę słowa i cenię autorów, którzy trafiają nimi w samo sedno. I – znowu – łatwiej uwarzyć rzadką zupę ze słów niż zrobić z nich treściwy pokarm dla duszy.

Pisania, jak każdej innej umiejętności, warto się uczyć, bo sztuka ma szansę wyrosnąć wyłącznie na dobrym rzemiośle. Bardzo bym chciała podzielić się z Wami wiedzą o tym, ile ważą słowa, i jak sprawić, żeby nas słuchały, by niosły nowe, gęstsze sensy.

Anna Fryczkowska

Pisarka

Od zawsze żyła z pióra. Przez wiele lat w dziennikach, tygodnikach i miesięcznikach pisała własne teksty i redagowała cudze. Tworzyła scenariusze do seriali i opiekowałam się literacko studiem scenariuszowym. Opublikowała 13 powieści, wiele z nich zostało nagrodzonych i wyróżnionych.