Moja historia rodzinna

W każdej rodzinie zdarzyły się historie, które chcielibyśmy ocalić od zapomnienia. Mają wartość nie tylko emocjonalną i rodzinną ale też historyczną, a przede wszystkim dają kolejnym pokoleniom wiedzę o przodkach. „Ludzie, którzy znają swoje korzenie, lepiej radzą sobie w życiu” – usłyszeliśmy kiedyś i wiemy, że w tych słowach znajduje się prawda. Stare listy, opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie, pamiątki po ludziach, który odeszli – w każdym takim elemencie kryje się piękna opowieść.

Kurs składa się z czterech bloków tematycznych, dwóch prowadzonych przez pisarkę Małgorzatę Wardę, oraz dwóch prowadzonych przez genetyka i jednego z najbardziej znanych wolontariuszy, zajmującego się indeksacją źródeł genealogicznych, byłego prezesa Polskiego Towarzystwa genealogicznego, Michała Golubińskiego.

Terminy spotkań

Terminy kolejnego kursu już wkrótce

Regulamin kursu znajdziesz tutaj.

Cena

549 PLN

Dlaczego historia rodzinna?

Wspomnienia

Nauczymy Cię, jak sprawić, by świat, który już nie istnieje, na nowo rozbłysł feerią barw, a ludzie, którzy być może już odeszli, mogli ponownie
zabrać głos.

Inspiracja

Kurs to nie jednostronny wykład o rzemiośle, ale twórcze podejście, wzajemne napędzanie się. Będziesz miał(a) okazję przedyskutować swoje pomysły.

Wiedza

Michał Golubiński nauczy Cię spraw praktycznych, związanych z prowadzeniem historycznego tła opowieści. Dowiesz się, gdzie szukać informacji o przodkach.

Ćwiczenia

Pisarka Małgorzata Warda zadba o Twoją historię od strony literackiej. Otrzymasz szereg narzędzi, by stworzyć swoją pierwszą książkę o rodzinie.

Poruszane tematy

Program kursu powstał w oparciu o doświadczenie prowadzących. Pisarki Małgorzaty Wardy oraz historyka Michała Golubińskiego. Zapewniamy Cię, że nie znajdziesz podobnego kursu w żadnej innej szkole.

 • - Szczegółowo przedyskutujesz historię, nad którą będziesz pracować.
 • - Nauczysz się, jak rozpocząć poszukiwania przodków. Uporządkujesz informacje, które już posiadasz oraz otrzymasz narzędzia potrzebne by poprowadzić dobry dialog z krewnymi.
 • - Dowiesz się, w jakich źródłach kryje się wiedza potrzebna do stworzenia historycznego tła opowieści.
 • - Dowiesz się, w oparciu o jakie źródła budować drzewo genealogiczne.
 • - Nauczysz się, jak ożywić szkic drzewa genealogicznego źródłami, które dostarczą ci ciekawych informacji o ludzkich tragediach czy też pięknych, bardzo osobistych historiach.
 • - Zrozumiesz, jak korzystać z narzędzi takich jak np. akta pracownicze własnych przodków. Dowiesz się, co można znaleźć w starych gazetach oraz, co w praktyce oznacza stosowanie genealogii genetycznej i praca nad staropolskimi księgami sądowymi.
 • - Poznasz sposoby na ożywienie starych fotografii oraz opracowywanie załączników. Dla zainteresowanych możemy przeprowadzić dodatkowe zajęcia o tym, jak stworzyć własną mapę genealogiczną.
 • - Omówisz też kwestie literackie: czyli, jak sprawić, by historia sprzed lat zaangażowała dzisiejszego czytelnika.
 • - Popracujesz nad konstrukcją fabuły, by stworzyć porywającą historię rodzinną.
 • - Dowiesz się również wszystkiego o magii scen, czyli jak napisać dobre sceny powieści w oparciu o teksty źródłowe i drzewo genealogiczne.

Dla kogo jest ten kurs?

Dla tych, którzy mają w swojej rodzinie ciekawą historię i nie chcą by została zapomniana. Pragną napisać na jej podstawie powieść.

Dla początkujących autorów powieści rodzinnych, którzy chcą otrzymać trafne wskazówki literackie i pracować nad swoim warsztatem.

Dla autorów, którzy zaczęli pisać książkę o podłożu historycznym i rodzinnym, ale nie widzą, gdzie szukać informacji o swoich przodkach.

Dla osób, które szukają pomysłu na książkę i uwielbiają powieści oparte o historie rodzinne. Kurs może być pierwszym krokiem ku własnej książce.

O prowadzących

 

Małgorzata Warda jest pisarką, laureatką kilku prestiżowych literackich nagród takich jak np. nagroda IBBY za najlepszą książkę dla młodzieży czy Grand Prix na Festiwalu Literatury Kobiet za najlepszą powieść napisaną przez kobietę. Jest również  autorką kilkunastu powieści, a od wielu lat również nauczycielką kreatywnego pisania. Jest współzałożycielką Kuźni Bestsellerów. Na jej zajęciach panuje ciepła atmosfera, a jej studenci podkreślają, że potrafi wydobyć z ich tekstów to, co najlepsze.

 

Michał Golubiński z wykształcenia jest genetykiem prowadzącym swoje badania w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego w ramach doktoratu. Specjalizuje się w tematyce kopalnego DNA oraz wykorzystania badań genetycznych na potrzeby genealogii. Jest także jednym z najaktywniejszych wolontariuszy zajmujących się indeksacją źródeł genealogicznych (blisko 350 tysięcy wykonanych indeksów osobowych z akt metrykalnych od XVI do XX wieku). W przeszłości pełnił również funkcję członka Zarządu oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. 

Małgorzata Warda oraz Michał Golubiński

“Każdy z nas ma przynajmniej jedną historię do opowiedzenia. Jeśli ta historia zdarzyła się naprawdę, jej wartość jest naprawdę duża”.

FAQ

Kurs ma formę dwóch spotkań online. Kontaktujemy się z uczestnikami mailowo przesyłając im link do platformy szkoleniowej. Szkolenie odbywa się “na żywo”. Każde ze spotkań trwa około 4 godzin zegarowych plus przerwa (około 15 minutowa). W każdej chwili kursu możesz zadać pytanie i liczyć na wsparcie prowadzących.

Jeśli do tej pory pisałeś literaturę gatunkową, ale czujesz, że chcesz przekuć w powieść historię Twojej rodziny, nie mogłeś lepiej trafić! To kurs dla wszystkich, którzy chcą ocalić od zapomnienia swoich bliskich, którzy już odeszli.

Otrzymasz odpowiednie narzędzia, aby samemu rozpocząć lub kontynuować pracę nad powieścią. Być może zakończysz edukację na tym poziomie, ale niewykluczone, że zechcesz kontynuować naukę na innych kursach w Kuźni Bestsellerów. Połączenie zajęć pisarskich wraz z pracą nad materiałami źródłowymi da Tobie unikatową wiedzę.

Wszystkie nasze zajęcia odbywają się w miłej, serdeczniej atmosferze i chociaż zachęcam przyszłych autorów do dzielenia się swoją twórczością to nigdy nikogo do niczego nie zmuszamy. Najważniejszy jest dla nas komfort studentów. Jeśli czytanie własnych tekstów jest dla Ciebie wyjątkowo stresujące powiedz nam o tym przed zajęciami. Zrobimy wszystko, żebyś czuł(a) się dobrze!

Nie martw się, udostępnię Ci nagranie z lekcji, żebyś mógł(a) nadrobić zaległości.

Poniżej znajdziesz regulamin, w którym ujęliśmy najważniejsze informacje dotyczące naszych kursów m.in. sposób rezerwacji miejsc, płatności, kwestii technicznych. W razie jakichkolwiek pytań, jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem e-mail: kontakt@kuzniabestsellerow.pl

 1. Uczestnikiem naszych kursów może zostać każda osoba, która jest zmotywowana do pracy nad swoim warsztatem pisarskim. Nie ma znaczenia, w jakim jesteś wieku, czy piszesz od miesiąca czy od 50 lat.
 2. Kursy online odbywają się w grupach od 8 do 10 osób. Ta liczba uczestników gwarantuje optymalny poziom pracy nad tekstami.
 3. Aby dbać o jakość pracy i komfort uczestników możemy wymagać od Ciebie krótkiego testu Twojego poziomu pisarskiego, tak aby dobrać dla Ciebie odpowiednią grupę.
 4. Kursy stacjonarne mogą cechować się większą liczbą uczestników, ale spokojnie dalej zadbamy o komfort pracy i odpowiednią jakość.
 5. Nauczyciel w trakcie kursu nie pisze za uczestnika. Wierzymy, że musisz pisać, żeby rozwijać swój warsztat, dlatego w trakcie kursów zetkniesz się z ćwiczeniami, które będą od Ciebie wymagały pisania.
 6.  Nasi prowadzący to doświadczeni nauczyciele. Podczas zajęć każdy jest równy, nie oceniamy. Nauczyciele kładą duży nacisk na to, aby uwagi dotyczące Twoich tekstów były konstruktywne, tak abyś mógł(a) je zastosować i rozwinąć swoje umiejętność. Pamiętaj, uczestnik sam decyduje w trakcie zajęć, czy chce podzielić się swoimi tekstami zresztą grupy. To Twój wybór – chcesz spokojnie pracować i słuchać – nie ma problemu; chcesz poznać opinię innych o Twoim tekście – również będzie to możliwe.
 7. Każdy kurs to autorski program naszych prowadzących. Włożyli w niego swoje doświadczenie, tak by w jak najlepszym stopniu wspomóc Twój rozwój jako pisarza/ki. Materiały udostępniane w trakcie kursów są własnością prowadzących i nie mogą być wykorzystywane bez naszej zgody. W przypadku, gdy chciał/abyś użyć materiału poza zajęciami musisz uzyskać naszą zgodę. W takim przypadku opisz do jakich celów oraz które materiały chciał/abyś użyć na kontakt@kuzniabestsellerow.pl
 8. Pamiętaj, że nie dajemy gwarancji zrealizowania/wydania książki/tekstu etc. po zakończeniu kursu – to zależy od Twojej późniejszej pracy, zaangażowania i talentu. Damy ci jednak wiele narzędzi, abyś mógł go rozwijać.
 9. Jeżeli jesteś zainteresowany danym kursem, ale akurat nie prowadzimy zapisów do konkretnych grup nic straconego – zapisz się na listę oczekujących – poinformujemy Cię jak tylko zbierze się wystarczająca grupa chętnych.
 10. Kurs online obywa się poprzez przez narzędzie do wideokonferencji „Zoom”. Czas trwania zajęć oraz terminy spotkań są opisane na stronie danego kursu.
 11.  Do udziału w kursach online konieczne potrzebujesz:
  • posiadanie aktywnego adresu e-mail
  • dostęp do Internetu
  • standardowy system operacyjny
  • standardowa przeglądarka internetowa
  • kamerkę internetową
  • mikrofon
 12. Kursy odbywają się w z góry ustalonych terminach. Prowadzący kurs może zmienić termin danego spotkania najpóźniej 2 tygodnie przed terminem spotkania. Staramy się tego nie robić, ale taka sytuacja może mieć miejsce w wyjątkowych przypadkach. Wówczas poinformujemy Cię o tym mailowo i dostosujemy nowy termin do oczekiwań uczestników.
 13. Zajęcia podczas kursów nie są nagrywane.
 14. Grupa kursowa (kurs online) to 8-10 osób. Bardzo ważna jest dynamika zajęć dlatego nie ma możliwości odrobienia ich w innej grupie. Możesz otrzymać nagranie (patrz punkt wyżej) lub umówić się na indywidualną lekcje z nauczycielem, podczas której nadrobisz materiał za dodatkowa opłatą (skontaktuj się w tym celu z nauczycielem).
 15. Na każde nasze zajęcia mają wstęp inni nauczyciele Kuźni Bestsellerów. Nie będą oni jednak pisać ćwiczeń ani zakłócać zajęć. Chyba, że grupa nie będzie miała nic przeciwko – wówczas mogą stać się aktywnym uczestnikiem kursu. Dzięki temu nauczyciele mogą uczyć się od siebie nawzajem i czerpać przyjemność z uczestnictwa w lekcji. Pisanie to ciągły rozwój. My to rozumiemy i chcemy, żebyś i Ty się o tym przekonał/a. Najlepsi uczą się całe życie.
 16. Nie ma możliwości przepisania się do innej aktywnej grupy w trakcie kursu.
 17. W przypadku rezerwacji miejsca na kursie prosimy o dokonanie zadatku na konto

  NUMER KONTA 24114020040000330283127555
  MAŁGORZATA WARDA KUŹNIA BESTSELLERÓW
  UL. PORĘBSKIEGO 6c/2 GDYNIA 81-185
  REGON 523826100, NIP 9581224638

  w ciągu 3 dni roboczych od momentu zgłoszenia chęci rezerwacji (otrzymasz od nas mail z informacjami)

 18. Wpłata zadatku jest równoznaczna z gwarancją miejsca na kursie.
 19. Pozostała kwota należna za kurs powinna zostać opłacona najpóźniej 10 dni przed startem kursu.
 20. W przypadku braku płatności rezerwujemy prawo do umieszczenia kolejnej osoby na Twoim miejscu a zadatek przepada.
 21. Możesz zrezygnować z udziału w kursie:
  • Do 10 dni przed startem – zwrócimy Ci środki, które zapłaciłe(a)ś
  • Od 10 do 3 dni przed startem – środki, które zapłaciłe(a)ś możesz wykorzystać na dowolny inny kurs w Kuźni Bestsellerów
  • Krócej niż 3 dni przed startem – środki, które zapłaciłe(a)ś nie zostaną zwrócone.

Chcesz wziąć udział wspólnie ze znajomymi?

Być może masz wokół siebie inne osoby piszące. Wysyłacie sobie fragmenty swoich tekstów, wspieracie się wzajemnie i dyskutujecie o pomysłach na powieści. Jeśli na którymś etapie Waszej pracy uznacie, że temat jednego z naszych kursów mógłby Wam pomóc możemy zorganizować go specjalnie dla Was.

Wystarczy, że:

– Zbierzecie grupę min. 8 osób

– Wypełnicie formularz lub napiszcie do nas maila i zasugerujcie termin.

Proste? Ponieważ lubimy sprawiać Wam przyjemność w tym wypadku 9 osoba z Waszej grupy otrzyma kurs gratis.

Spraw bliskiej osobie prezent

Kurs Historia Rodzinna to idealny prezent dla kogoś, kto marzy o napisaniu książki o swoich przodkach, lubi powieści historyczne i sagi rodzinne. 

Możesz zarezerwować miejsce na kursie dla bliskiej osoby, a my wyślemy Ci piękny voucher, który możesz wydrukować i wręczyć w prezencie.