Wyjazdowy kurs pisania piosenek

Spędź twórczy weekend i napisz swoją piosenkę

Kurs poprowadzi: Małgorzata Warda i Maciej Łyszkiewicz

Liczba uczestników: do 20

Kurs weekendowy, termin: piątek, sobota, niedziela: 22-24 września

Godziny: Zaczynamy w piątek o godz. 18:00,
kończymy w niedzielę po 16:00

Gdzie: Gorło 2b, 19-330 Stare Juchy

Zobacz, gdzie odbędą się warsztaty:

Poczuj siłę słów

Pisanie tekstów piosenek to piękny proces, mogący nadać głębszego znaczenia melodii jak również rozwijać umiejętności pisarskie. Na pewno niejednokrotnie, słuchając utworu muzycznego, czułeś/czułaś, że trafia on dokładnie w Twoją wrażliwość i potrzeby. Albo odwrotnie miałaś/ miałeś poczucie, że tekst do Ciebie nie przemawia. Dobrze napisany tekst rozwija piosenkę, tworzy niezapomniane obrazy w głowie słuchacza i porusza go emocjonalnie, zostaje w jego pamięci na długo, pomaga mu się zidentyfikować z utworem.

Pisanie piosenek jest też jednak doskonałym treningiem dla pisarzy pragnących szkolić swoje umiejętności. Praca z rytmem i rymami pomaga rozwijać umiejętności pisania dialogów i wypowiedzi bohaterów, to też praca nad melodyką zdań, a tworzenie krótkiej historii, która ma zostać zamknięta w refrenach i zwrotkach rozwija i trenuje umiejętność opowiadania w skondensowanej formie. Pisanie piosenek wymaga również kreatywności języka, uczy samodyscypliny, dbałości o każde słowo. Proces ten może też być terapeutyczny dla autorów i pomóc im w wyrażaniu emocji piórem.

Czego możesz się spodziewać?

Piątek:

Od 15:00 – Zakwaterowanie uczestników

18:00 – Wykład Macieja Łyszkiewicza – Historia polskiej muzyki rozrywkowej od okresu międzywojennego do czasów współczesnych.

19:00 -Kolacja

19:30 – Wykład Macieja Łyszkiewicza – Poczet największych polskich autorów muzyki.
Po wykładzie – wieczór integracyjny podczas którego będziemy mieli okazję lepiej Was poznać a Wy nas. Posłuchamy też wspólnie znanych piosenek i zastanowimy się, dlaczego są popularne.

Sobota:

8:00 – Tai Chi (prowadzi Agnieszka Stanisławek).

8:30 – Śniadanie

9:00-11:00 – Techniki pisania tekstu – zajęcia z Małgorzatą Wardą
  1. Pisanie tekstów piosenek jako okazja do rozwinięcia pisarskiego warsztatu
  2. Jak podejść do pisania tekstu piosenki- wybór tematu i koncepcji – jak dobrać temat, który będzie interesujący dla słuchaczy.
  3. Bohater – jak go przestawić, by stał się czytelny dla słuchacza i ile można o nim opowiedzieć?
  4. Dopasowanie tekstu do gatunku muzycznego oraz osoby wokalisty/ wokalistki.
  5. Jak unikać powszechnych pułapek i błędów w pisaniu tekstów piosenek.
  6. Jak wykorzystać historie osobiste i doświadczenia w tekście piosenki.
11:00-11:30 Przerwa na kawę i coś słodkiego.
11:30-13.45 Praktyczne narzędzia dla autorów – zajęcia z Małgorzatą Wardą
  1. Rymy i rytm oraz brzmienie zdania – jak tworzyć piękne zdania i dobierać słowa
  2. Jak każdym słowem budować tekst
  3. Budowanie emocji
  4. Budowanie obrazów, które zapamięta słuchacz.
  5. Jakich używać środków stylistycznych, aby wzbogacić treść i nadać piosence bardziej poetycki charakter.
  6. Tworzenie piosenek na zamówienie i pisanie na potrzeby konkretnych wykonawców.
13:45 Obiad
15:00-18:30 Indywidualne konsultacje z Maciejem Łyszkiewiczem i Małgorzatą Wardą. Uczestnicy otrzymają wsparcie i wskazówki prowadzących by uczestnicy napisali własny tekst piosenki. (W międzyczasie serwis kawowy i przekąski).
Wieczorem ognisko, kolacja i wspólne tworzenie piosenki.

Niedziela

8:00 – Tai Chi (prowadzi Agnieszka Stanisławek).

8:30 – Śniadanie

09:00-10:00 – Wykład Macieja Łyszkiewicza – Proces nagrywania utworu od przed produkcji do nagrania, miksu i masteringu utworów.
10:00-11:00 – Wykład Macieja Łyszkiewicza – Komponowanie zachowując równowagę pomiędzy poszczególnymi elementami muzyki i dlaczego wszyscy jesteśmy mamonami.
11:00 – 13:00 Ciąg dalszy konsultacji z Małgorzatą Wardą i Maciejem Łyszkiewiczem.

13.30 – Obiad

14:00 – 16:00 – Śpiewanie swoich utworów (dla chętnych).

16:00 Kawa i słodki poczęstunek, wręczenie dyplomów i pożegnanie

*Każdy uczestnik dwa tygodnie przed rozpoczęciem kursu otrzyma dostęp do linii melodycznej do której będzie układać tekst i stworzy własną, unikalną, piękną piosenkę.

Gdzie będziemy się uczyć?

Podróżowanie z papierową mapą w ręku stało się odległym wspomnieniem. Podobnie jak miejsca gdzie człowiek jest niepodzielną częścią natury, a nie jej suwerenem.

MaPa to miejsce wyjątkowych spotkań, podczas których uświadomisz sobie swoje aktualne położenie. Dostrzeżesz, że celem podróży nie jest punkt na mapie, a sama droga, która nigdy się nie kończy. Dowiesz się, które ścieżki warte są poznania, które prowadzą donikąd i które wymagają objazdów bądź skrótów.

Ośrodek położony jest na Warmii i Mazurach. Goście mają bezpośredni dostęp do jeziora Ułówki z prywatnym pomostem.

 

Poznaj prowadzących

Maciej Łyszkiewicz

Muzyk, autor piosenek, pianista i muzyk sesyjny

Pomysłodawca i twórca przebojów zespołów No Limits, Leszcze, Łyczacza, Iza&Latynoscy Brothers, KoŁysz oraz The Q. Jego piosenki śpiewali tacy artyści jak Grażyna Łobaszewska, Urszula Dudziak, Iza Kowalewska, Kasia Cygan i Maciej Miecznikowski.

Autorami słów do jego muzyki byli m.in. Agnieszka Osiecka, Andrzej Ballo, Jan Wołek, Zbigniew Książek, Michał Zabłocki, Andrzej Poniedzielski i Małgorzata Warda.

Jako muzyk sesyjny Maciej Łyszkiewicz nagrywał lub koncertował z brazylijską wokalistką Ive Mendes, a także z zespołami Golden Life, Apteka, Skawalker czy IMTM. 

Piosenki jego autorstwa były prezentowane przez stacje radiowe nie tylko w Polsce, ale również w londyńskim Delite Radio, BBC 6 Music, belgijskim Crooze FM i w UK Jazz Radio oraz w rozgłośniach radiowych w USA, Australii, Kanadzie i Brazylii.

Muzyka Maćka Łyszkiewicza ukazywała się na płytach artystów w Polsce, na składankach jak Ladies Jazz, niemieckim Latin Garden a także w USA i Meksyku na kompilacji The Lounge King Presents.

Niedawno ukazał się nakładem renomowanego wydawnictwa GAD Records kolejny album Macieja Łyszkiewicz – Zawód Autor poświęcony jego twórczości. Jest to pierwsza płyta z serii przedstawiającej najciekawszych polskich kompozytorów piosenek, a także debiutancki album zespołu The Q na którym znalazły się jego kompozycje.

Małgorzata Warda

Pisarka, nauczycielka kreatywnego pisania, autorka tekstów piosenek.

Od lat pracuje z autorami – opiekuj się nimi i motywuję ich do działania. Pomaga im w pisaniu świetnych tekstów. Wiele z nich jest już w księgarniach i zbierają dobre recenzje od Czytelników.

Największą przyjemność sprawia jej patrzenie, jak podczas grupowych sesji, pod jej merytorycznym nadzorem książki nabierają kształtu, aż wspólnie docierają do punktu, w którym autor może napisać ostatnie słowo w tekście: „koniec”.

Z wykształcenia jest rzeźbiarką, z zamiłowania pisarką. Napisała piętnaście powieści. Była dwukrotnie nominowana do nagrody głównej Festiwalu Literatury Kobiet, w roku 2013 otrzymała nagrodę za powieść o tematyce wykluczenia. W 2016 roku odebrała grand prix dla najlepszej powieści napisanej przez kobietę za „Najpiękniejszą na niebie”.

W 2015 zadebiutowała jako pisarka dla młodzieży, zdobywając za swoją pierwszą młodzieżową powieść nagrodę IBBY. Za tę samą powieść otrzymała prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie literackie White Ravens 2016. Powieść „5 sekund do Io” znalazła się wśród książek roku 2016 polecanych przez International Youth Library. Trzy jej książki zostały uznane przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne za pomocne w terapiach. Obszerne fragmenty „5 sekund do Io” znalazły się w podręczniku do języka polskiego dla klasy VII.

Jest także autorką kilku tekstów piosenek zespołu Farba oraz The Q.

Opinie o nas

Małgorzata Warda nie nauczy Cię pisać. To nie jej zadanie. Ona Cię poprowadzi. Każdy krok Twojego bohatera nabierze znaczenia i kolorów. Za zwykłego wypicia porannej kawy powstanie małe arcydzieło smaków, zapachów, ruchu, światła. Meble przestaną tylko wypełniać przestrzeń. Bohater zwróci uwagę na piękny obrus na stole, przez okno wpadnie ciepłe światło i zapach bzu, sprężyna w fotelu przypomni o konieczności zmian. Gosia wyostrzy wrażliwość do punktu, w którym świat zacznie wyglądać inaczej. Ożyje pełen gestów, mimiki. Wszystko będzie miało znaczenie. A to co zbędne, co zawadza po prostu nauczysz się wyrzucać. To też sztuka.

Magdalena Juraszek

Małgosia to życzliwy opiekun w nomenklaturze campbellowskiej ścieżki bohatera. Gdy jako protagonista swojego życia dostajesz zaproszenie do wejścia w nowy, pisarski świat i zastanawiasz się: czy dam radę…? Małgosia daje Ci odpowiedź. Tak! Bo pisania można się nauczyć. Na każdym kursie u Malgosi (bo tak, Gosia Warda jest prowadzącą, do której się wraca) ja, introwertyk, czułam się jednakowo zaopiekowana jak głośni, otwarci i pewni siebie koledzy z kursu. Nauczyłam się rozumieć potrzeby czytelnika, poznałam mocne strony swoich tekstów oraz pola, na których mogłabym się dalej rozwijać. Są ludzie, jest wiedza, jest motywacja. I dużo pracy domowej ❤️

Magdalena Rolińska

Dla mnie Malgosia Warda jest numerem jeden w prowadzeniu fabuły! Genialnie nauczyła mnie co, gdzie i kiedy. Teraz z zamkniętymi oczami mogę prowadzić historię, skupiając się bardziej na bohaterach.

Irmina Szadkowska-Filipowicz

Najczęściej zadawane pytania

Kurs ten jest zazwyczaj skierowany zarówno do początkujących autorów, jak i do bardziej doświadczonych. Niezależnie od poziomu umiejętności, najważniejsze jest zainteresowanie i chęć nauki pisania tekstów piosenek oraz rozwoju pod kątem kreatywnego pisania.

Tak, w trakcie kursu uczestnicy mają okazję do rozwoju umiejętności pisarskich poprzez ćwiczenia i wykłady, podczas których uczą się o melodyce zdań, o pisaniu emocjami oraz obrazami, poznają związek pomiędzy muzyką a słowami, rozwijają umiejętności językowe ucząc się jak ważne może okazać się każde słowo, otrzymują też wskazówki dotyczące pracy nad tekstami. Prowadzący kurs oferują również feedback i ocenę napisanych przez uczestników tekstów, co umożliwia uzyskanie konstruktywnej krytyki i wskazówek do dalszej pracy.

Tak, w trakcie kursu uczestnicy napiszą przynajmniej jeden dobry tekst piosenki do zaproponowanej im linii melodycznej.

Tak, w trakcie kursu zaplanowana jest konsultacja indywidualna z obojgiem prowadzących kurs – podczas tego spotkania zostanie dopracowany tekst piosenki.

Kurs kończy się rozdaniem dyplomów. Dyplom jest potwierdzeniem zaangażowania i pracy uczestnika w trakcie kursu ale może także mieć znaczenie w dalszej pisarskiej drodze.

Dołącz do nas

1469 1349 PLN
 • Możliwość płatności w ratach!
 • 22-24 września
 • Gorło 2b, 19-330 Gorło

Niższa cena jeszcze przez:

Countdown Expired!

... nie zwlekaj

Chcesz się zapisać lub masz pytania?

 Zostaw nam wiadomość poniżej:

Dołącz do nas

1349 PLN
 • Możliwość płatności w ratach!
 • 22-24 września
 • Gorło 2b, 19-330 Stare Juchy

... nie zwlekaj