Powieść obyczajowa

Upieczenie pasztetu z bażanta nie jest trudne pod warunkiem, że mamy bażanta i gotowy przepis. Napisanie bestsellera w kategorii literatury obyczajowej również nie jest trudne pod warunkiem, że mamy lekkie pióro i znowu gotowy przepis. Pytanie brzmi – skąd wziąć przepis? I czy faktycznie dobry przepis wystarczy?

Co się dzisiaj sprzedaje? Czy można wyczuć trendy i się do nich dopasować?

Jak stworzyć charyzmatycznego bohatera powieści obyczajowej, którego od razu „kupi” nasz czytelnik?

Na tym kursie dowiesz się, jak zatopić się w codzienności i wszystkich jej odcieniach a później napisać o tym wyjątkową powieść.

Terminy spotkań

4.11 (sobota godz. 10-13.30), 10.11 (piątek godz. 18-21.30), 18, 25.11 (soboty godz. 10-13.30)

Regulamin kursu znajdziesz tutaj.

Zapisz się...

Dlaczego powieść obyczajowa?

Tematy

Natasza Socha jest uważana za prekursorkę powieści świątecznej w Polsce. Pisarka pokaże Ci, jak czerpać inspiracje do książki z konkretnych pór roku oraz różnych świąt, by stworzyć niezapomnianą historię.

Inspiracja

Kurs to nie jednostronny wykład o rzemiośle, ale twórcze podejście, wzajemne wsparcie. Będziesz miał(a) okazję przedyskutować swoje pomysły z Nataszą Sochą oraz innymi uczestnikami.

Wiedza

Natasza Socha podzieli się z uczestnikami swoją wiedzą na temat pisania powieści. Powie o tym, dlaczego każdy szczegół jest ważny i podpowie, jak prowadzić notatki, by uniknąć chaosu.

Ćwiczenia

Uczestnicy kursu nie tylko będą wykonywać ćwiczenia pisarskie, ale również analizować fragmenty dobrych i złych powieści by wiedzieć, do czego dążyć i czego unikać.

Poruszane tematy

Program kursu powstał w oparciu o doświadczenie prowadzącej pisarki Nataszy Sochy. Zapewniamy Cię, że nie znajdziesz podobnego kursu w żadnej innej szkole.

 • - Dowiesz się, jak rozpocząć pisanie książki. O czym warto przede wszystkim pamiętać? Jak skutecznie zabrać się za pisanie powieści?
 • - Dowiesz się, dlaczego warto zrobić research, jak przygotować szkic fabuły, początek i koniec.
 • - Nauczysz się, jak wpaść na pomysł powieści obyczajowej, jak stworzyć bohaterów, jakie nadać im imiona i cechy charakterystyczne.
 • - Opowiem Ci o tym, co się dzisiaj sprzedaje. Czy można wyczuć trendy i się do nich dopasować?
 • - Zrozumiesz, jak budować tajemnice w swojej książce, która jest sercem każdej historii. Również nurtu obyczajowego.
 • - Dowiesz się, jak NIE pisać książek obyczajowych. Czego unikać, a na czym się skupiać. Jak pracować nad tekstem. Stylistyka, zabawa językiem, umiejętne szarżowanie dowcipem i dramatem.
 • - Nauczysz się, co jest ważne w powieści obyczajowej, a co można pominąć? Jakie znacznie mają opisy? Jak przedstawiać bohaterów i świat, w którym żyją, a co jest nie do przyjęcia.
 • - Przeanalizujesz, jakie błędy najczęściej popełniają pisarze książek obyczajowych.
 • - Dowiesz się, jak wybrać temat, stworzyć atmosferę i napisać książkę związaną z daną porą roku czy konkretnym okresem tematycznym: świętami, walentynkami, zimą, jesienią czy wakacjami.

Dla kogo jest ten kurs?

Dla tych, którzy czytają powieści obyczajowe. Mają na swoich półkach książki Jojo Moyes czy Courntey Cole i marzą, by pisać podobne hisotrie.

Dla początkujących autorów powieści obyczajowych, którzy chcą napisać książkę związaną ze świętami, porami roku lub innymi okazjami.

Dla autorów, którzy zaczęli pisać książkę obyczajową, jednak czują, że w ich tekstach brakuje iskry. Potrzebują podpowiedzi, motywacji i inspiracji.

Dla osób, które szukają pomysłu na książkę i intuicyjnie czują, że powieść obyczajowa najlepiej wyrazi to, co mają do opowiedzenia.

Natasza Socha

 

 

Jestem pisarką, felietonistką, dziennikarką, autorką książek dla dorosłych i dla dzieci, współautorką kilkunastu antologii z opowiadaniami.
Ukończyłam dziennikarstwo i nauki polityczne na UAM. Mieszkam częściowo w maleńkiej wsi w Niemczech, gdzie powstają moje powieści, a częściowo w Poznaniu, skąd pochodzę.
Piszę głównie o kobietach i dla kobiet. O ich sile, słabościach, o tym, że zawsze jest jakieś jutro. Czytelniczki cenią mnie za prawdę, ciepło, mieszankę czarnego humoru, wzruszenia i prawdziwej refleksji.
Jestem autorką kilkudziesięciu powieści, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 400 tysięcy egzemplarzy.
Byłam wielokrotnie nominowana do nagród literackich portalu
Lubimy Czytać czy Granice.pl. Jestem prekursorką powieści świątecznych w Polsce. Aktualnie próbuję swoich sił w kryminałach.

 

Natasza Socha

“Nauczę Cię, jak sprawić, by pisarska przygoda wniknęła w twoje codzienne życie i stała się pracą.”

FAQ

Kurs ma formę czterech spotkań online. Kontaktujemy się z uczestnikami mailowo przesyłając im link do platformy szkoleniowej. Szkolenie odbywa się “na żywo”. Każde ze spotkań trwa około 3 godzin zegarowych plus przerwa (około 15 minutowa). W każdej chwili kursu możesz zadać pytanie i liczyć na wsparcie prowadzących.

Jeśli do tej pory pisałeś literaturę gatunkową, ale czujesz, że chcesz napisać powieść obyczajową to miejsce dla Ciebie. Natasza Socha pomoże Ci przekuć Twoje pomysły w powieść.

Otrzymasz odpowiednie narzędzia, aby samemu rozpocząć lub kontynuować pracę nad powieścią. Być może zakończysz edukację na tym poziomie, ale niewykluczone, że zechcesz kontynuować naukę na innych kursach w Kuźni Bestsellerów. Połączenie zajęć pisarskich wraz z pracą nad materiałami źródłowymi da Tobie unikatową wiedzę.

Wszystkie nasze zajęcia odbywają się w miłej, serdeczniej atmosferze i chociaż zachęcam przyszłych autorów do dzielenia się swoją twórczością to nigdy nikogo do niczego nie zmuszamy. Najważniejszy jest dla nas komfort studentów. Jeśli czytanie własnych tekstów jest dla Ciebie wyjątkowo stresujące powiedz nam o tym przed zajęciami. Zrobimy wszystko, żebyś czuł(a) się dobrze!

Nie martw się, udostępnię Ci nagranie z lekcji, żebyś mógł(a) nadrobić zaległości.

Poniżej znajdziesz regulamin, w którym ujęliśmy najważniejsze informacje dotyczące naszych kursów m.in. sposób rezerwacji miejsc, płatności, kwestii technicznych. W razie jakichkolwiek pytań, jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem e-mail: kontakt@kuzniabestsellerow.pl

 1. Uczestnikiem naszych kursów może zostać każda osoba, która jest zmotywowana do pracy nad swoim warsztatem pisarskim. Nie ma znaczenia, w jakim jesteś wieku, czy piszesz od miesiąca czy od 50 lat.
 2. Kursy online odbywają się w grupach od 8 do 10 osób. Ta liczba uczestników gwarantuje optymalny poziom pracy nad tekstami.
 3. Aby dbać o jakość pracy i komfort uczestników możemy wymagać od Ciebie krótkiego testu Twojego poziomu pisarskiego, tak aby dobrać dla Ciebie odpowiednią grupę.
 4. Kursy stacjonarne mogą cechować się większą liczbą uczestników, ale spokojnie dalej zadbamy o komfort pracy i odpowiednią jakość.
 5. Nauczyciel w trakcie kursu nie pisze za uczestnika. Wierzymy, że musisz pisać, żeby rozwijać swój warsztat, dlatego w trakcie kursów zetkniesz się z ćwiczeniami, które będą od Ciebie wymagały pisania.
 6.  Nasi prowadzący to doświadczeni nauczyciele. Podczas zajęć każdy jest równy, nie oceniamy. Nauczyciele kładą duży nacisk na to, aby uwagi dotyczące Twoich tekstów były konstruktywne, tak abyś mógł(a) je zastosować i rozwinąć swoje umiejętność. Pamiętaj, uczestnik sam decyduje w trakcie zajęć, czy chce podzielić się swoimi tekstami zresztą grupy. To Twój wybór – chcesz spokojnie pracować i słuchać – nie ma problemu; chcesz poznać opinię innych o Twoim tekście – również będzie to możliwe.
 7. Każdy kurs to autorski program naszych prowadzących. Włożyli w niego swoje doświadczenie, tak by w jak najlepszym stopniu wspomóc Twój rozwój jako pisarza/ki. Materiały udostępniane w trakcie kursów są własnością prowadzących i nie mogą być wykorzystywane bez naszej zgody. W przypadku, gdy chciał/abyś użyć materiału poza zajęciami musisz uzyskać naszą zgodę. W takim przypadku opisz do jakich celów oraz które materiały chciał/abyś użyć na kontakt@kuzniabestsellerow.pl
 8. Pamiętaj, że nie dajemy gwarancji zrealizowania/wydania książki/tekstu etc. po zakończeniu kursu – to zależy od Twojej późniejszej pracy, zaangażowania i talentu. Damy ci jednak wiele narzędzi, abyś mógł go rozwijać.
 9. Jeżeli jesteś zainteresowany danym kursem, ale akurat nie prowadzimy zapisów do konkretnych grup nic straconego – zapisz się na listę oczekujących – poinformujemy Cię jak tylko zbierze się wystarczająca grupa chętnych.
 10. Kurs online obywa się poprzez przez narzędzie do wideokonferencji „Zoom”. Czas trwania zajęć oraz terminy spotkań są opisane na stronie danego kursu.
 11.  Do udziału w kursach online konieczne potrzebujesz:
  • posiadanie aktywnego adresu e-mail
  • dostęp do Internetu
  • standardowy system operacyjny
  • standardowa przeglądarka internetowa
  • kamerkę internetową
  • mikrofon
 12. Kursy odbywają się w z góry ustalonych terminach. Prowadzący kurs może zmienić termin danego spotkania najpóźniej 2 tygodnie przed terminem spotkania. Staramy się tego nie robić, ale taka sytuacja może mieć miejsce w wyjątkowych przypadkach. Wówczas poinformujemy Cię o tym mailowo i dostosujemy nowy termin do oczekiwań uczestników.
 13. Zajęcia podczas kursów nie są nagrywane.
 14. Grupa kursowa (kurs online) to 8-10 osób. Bardzo ważna jest dynamika zajęć dlatego nie ma możliwości odrobienia ich w innej grupie. Możesz otrzymać nagranie (patrz punkt wyżej) lub umówić się na indywidualną lekcje z nauczycielem, podczas której nadrobisz materiał za dodatkowa opłatą (skontaktuj się w tym celu z nauczycielem).
 15. Na każde nasze zajęcia mają wstęp inni nauczyciele Kuźni Bestsellerów. Nie będą oni jednak pisać ćwiczeń ani zakłócać zajęć. Chyba, że grupa nie będzie miała nic przeciwko – wówczas mogą stać się aktywnym uczestnikiem kursu. Dzięki temu nauczyciele mogą uczyć się od siebie nawzajem i czerpać przyjemność z uczestnictwa w lekcji. Pisanie to ciągły rozwój. My to rozumiemy i chcemy, żebyś i Ty się o tym przekonał/a. Najlepsi uczą się całe życie.
 16. Nie ma możliwości przepisania się do innej aktywnej grupy w trakcie kursu.
 17. W przypadku rezerwacji miejsca na kursie prosimy o dokonanie zadatku na konto

  NUMER KONTA 24114020040000330283127555
  MAŁGORZATA WARDA KUŹNIA BESTSELLERÓW
  UL. PORĘBSKIEGO 6c/2 GDYNIA 81-185
  REGON 523826100, NIP 9581224638

  w ciągu 3 dni roboczych od momentu zgłoszenia chęci rezerwacji (otrzymasz od nas mail z informacjami)

 18. Wpłata zadatku jest równoznaczna z gwarancją miejsca na kursie.
 19. Pozostała kwota należna za kurs powinna zostać opłacona najpóźniej 10 dni przed startem kursu.
 20. W przypadku braku płatności rezerwujemy prawo do umieszczenia kolejnej osoby na Twoim miejscu a zadatek przepada.
 21. Możesz zrezygnować z udziału w kursie:
  • Do 10 dni przed startem – zwrócimy Ci środki, które zapłaciłe(a)ś
  • Od 10 do 3 dni przed startem – środki, które zapłaciłe(a)ś możesz wykorzystać na dowolny inny kurs w Kuźni Bestsellerów
  • Krócej niż 3 dni przed startem – środki, które zapłaciłe(a)ś nie zostaną zwrócone.

Chcesz wziąć udział wspólnie ze znajomymi?

Być może masz wokół siebie inne osoby piszące. Wysyłacie sobie fragmenty swoich tekstów, wspieracie się wzajemnie i dyskutujecie o pomysłach na powieści. Jeśli na którymś etapie Waszej pracy uznacie, że temat jednego z naszych kursów mógłby Wam pomóc możemy zorganizować go specjalnie dla Was.

Wystarczy, że:

– Zbierzecie grupę min. 8 osób

– Wypełnicie formularz lub napiszcie do nas maila i zasugerujcie termin.

Proste? Ponieważ lubimy sprawiać Wam przyjemność w tym wypadku 9 osoba z Waszej grupy otrzyma kurs gratis.

Spraw bliskiej osobie prezent

Kurs pisania Powieści Obyczajowej to idealny prezent dla kogoś, kto marzy o napisaniu książki inspirowanej codziennym życiem.

Możesz zarezerwować miejsce na kursie dla bliskiej osoby, a my wyślemy Ci piękny voucher, który możesz wydrukować i wręczyć w prezencie.